کوروش و نمایندگان یونان

س از تسخیر سارد به دست پارسیان و سقوط کرزوس، شهرهای یونانی نشین ایونی و ائولی با دستپاچگی نمایندگانی به سارد و نزد کوروش فرستادند و پیشنهاد کردند که حاضرند با همان شرایطی که قیمومیت کرزوس را پذیرفته بودند، قیمومیت پارسیان را نیز بپذیرند. کوروش پس از اینکه به پیشنهادهای سفیران گوش فرا داد، قصه ای برای ایشان نقل کرد که هرودوت آن را به این قرار ثبت کرده است:
کوروش در پاسخ گفت:( نی زنی در کنار دریا محو تماشای ماهیانی بود که در آب شنا می کردند. به امید اینکه آنها را به بیرون آمدن از آب و به رقص و طرب وادارد به نی زدن می پردازد. چون امیدش نقش برآب می شود توری در آب می اندازد که تعداد زیادی ماهی در آن می افتند. وقتی تور را از آب بیرون می کشد، ماهیان در درون تور به جست و خیز در می آیند. نی زن خطاب به آنان می گوید: بس کنید! آن وقت که من نی می زدم نرقصیدید و حتی از آب هم بیرون نیامدید، حال دیگر رقص شما بی فایده است.)

معمولا فاتحان عادت ندارند که خشم و خروش خود را به دشمنان با بیان جملات زیبا و شاعرانه بفهمانند. و مسلما کوروش می توانست از بیان مقصود خود در جامه چنین بیانات شیرین و نمکین چشم بپوشد. او با ذکر این قصه در واقع مردم ایونی و ائولی را ملامت می کرد از اینکه چرا وقتی به ایشان پیشنهاد کرده بود به ازای گرفتن چند پاداش خوب سیاسی خویشتن را از قید قیمومیت لیدیه آزاد کنند و با پارسیان متحد بشوند ایشان حاضر نشده بودند به حرفش گوش بدهند و اکنون دیگر این خوش رقصی ها فایده ای ندارد.

برگرفته از کتاب کوروش بزرگ اثر آلبرشاندور
/ 1 نظر / 45 بازدید
کیومرث

اصلاً کوروش به این شکل که شما ساخته اید وجود نداشته. تعصب چشم تمثال شما رو کور کرده. خیلی از مطالبی که شما به کوروش نسبت می دین از آنِ دیگران بوده.